Nasza historia

Historia Arefy rozpoczęła się dokładnie 25 lat temu ...

Młody lekarz medycyny weterynaryjnej dostał swoją pierwszą pracę jako główny lekarz weterynarii na jednej z największych państwowych ferm w Polsce. Wkrótce uświadomił sobie, że ma tam raczej niepożądanych mieszkańców - ferma było zasiedlona przez szczury, stwarzające zagrożenie dla zwierząt oraz pracowników. Próbował każdej metody wyeliminowania gryzoni, ale żadna z nich nie była w 100% skuteczna. Zatem podjął dramatyczną decyzję - albo odejdą szczury, albo on…

Jego determinacja w poszukiwaniach rozwiązania tego problemu zaprowadziły go do laboratorium badawczego firmy Ciba-Geigy, gdzie prof. Reinhold Putz studiował behawioryzm szczurów. Po miesiącach badań przeprowadzonych z prof. Putzem (pionier metody eliminacji gryzoni „Ratproof”), wrócił do Polski i na podstawie wiedzy zdobytej w Szwajcarii, opracował metodę całkowitego zwalczania gryzoni, dając roczną gwarancję na usługi. Była to pierwsza i jedyna firma w Polsce, która była w stanie zapewnić 100% gwarancję na zwalczenie gryzoni.

Dziś Arefa ma blisko 25 lat doświadczenia w ochronie sanitarnej i ponad 250 klientów, zatrudnia lekarzy medycyny weterynaryjnej, doktorów nauk biologicznych oraz entomologów – wszystkich łączy pasja do higieny sanitarnej oraz ochrony przed szkodnikami.

Od początku jesteśmy firmą wolną od pestycydów (I i II klasy). Jednocześnie jesteśmy aktywnie zaangażowani w badania i edukację w dziedzinie ekologicznego zwalczania szkodników, mamy ponad 80 publikacji w tej dziedzinie, własne badania terenowe oraz własne modele stacji trutek (po prawej), na które uzyskaliśmy 2 patenty.

Byliśmy pierwszą firmą która napisała Program Ochrony Sanitarnej, który stał się złotym standardem w polskim pest control. Kilka lat temu, wraz z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, udało nam się zorganizować pierwsze w Europie Podyplomowe Studia Pest Control.